30 dní k minimalizmu – deň 1

autor

Tomi Štrba

Žiadostivosť. Chtíč. Poznáme ich všetci. Nikto z nás voči nim nie je imúnny. Takmer denne im čelíme, často prehrávame. Tieto neduhy nachádzame už v rajskej záhrade. Vidíme prvých ľudí, Adama a Evu, ako túžia po zakázanom ovocí. Nie, že by mali málo ovocia alebo nedostatok. Nie. Oni chceli viac. Tento chtíč v nich vyprovokoval had, v ktorom pozorujeme akéhosi predchodcu dnešnej reklamy. Snaží sa predať človeku niečo, čo človek nepotreboval. Vytvára falošný pocit nedostatku. Had spochybňuje Boží dizajn a tvrdí, že človeku niečo chýba. V podstate tvrdí, že Boh ich zámerne ukrátil o schopnosť poznať dobro a zlo a ak si “kúpia” toto ovocie, isto to vyrieši problém, ktorý ani neexistuje. Takto je to zaznamenané v Biblii, konkrétne v Genezis 3:

No had žene povedal: „Nie, určite nezomriete! Boh totiž vie, že v deň, keď budete z neho jesť, otvoria sa vám oči a budete ako Boh, budete poznať dobro i zlo.“ Žena videla, že by bolo dobré jesť zo stromu, lebo strom je na pohľad lákavý a na získanie múdrosti vábivý. Vzala z jeho ovocia, jedla, potom dala aj svojmu mužovi, ktorý bol s ňou, a jedol aj on.

Zarážajúce na tomto príbehu je aj to, že Adam a Eva v momente pokušenia ešte neboli porušení hriechom. Napriek tomu však nedokážu odolať chtíču. Je to tak silné pokušenie.

Nič z materiálnych vecí ti nedodá pocit skutočného šťastia a naplnenia. Možno na začiatku prichádza nadšenie z novej veci. To však postupne vyprcháva bez ohľadu na to, ako drahá či sofistikovaná daná vec je. A tak v snahe zotrvať v stave opojenia novým, lepším či väčším padáme do pasce a kupujeme ďalej. Sme zaseknutí v bludnom a nekonečnom kruhu hľadania uspokojenia vo veciach.

Pozývam ťa k skutočnému zdroju šťastia. Uvedomeniu si, že si stvorený/á na Boží obraz milujúcim Bohom, ktorý dokonca poslal svojho syna Ježiša Krista, aby pred 2000 rokmi zmieral na kríži. Namiesto teba a mňa. Aby si vierou v Neho mohol mať odpustenie hriechov a večný život. A to úplne zadarmo!

Možno si povieš “zadarmo, to akože fakt?” Áno, naozaj. Večný život sa ti ponúka zadarmo. Ja viem, je to možno šokujúca predstava vo svete, kde nič nie je zdarma. Ale pozor. Nemýľ sa. To, že je to zadarmo nehovorí nič o cene! Večný život a odpustenie hriechov nie sú lacné. Sú zdarma preto, že sú tebou a mnou nezaplatiteľné. Ježiš Kristus už zaplatil účet svojim životom.

 


 

Prvý deň k minimalizmu je zdanlivo jednoduchý. Veď zbaviť sa jednej veci nie je problém. A tak som sa rozhodol zbaviť sa niečoho, k čomu mám emocionálny vzťah. Môj prvý turistický batoh. Aj keď je starý, je stále plne funkčný. Problém je, že už som ho nepoužil asi 15 rokov! Zbaviť som sa ho však nechcel. Veď je stále funkčný, možno sa ešte zíde. Poznáte tú vetu? “Veď to sa nám ešte zíde”. Táto veta je jedným z hlavných nepriateľov minimalizmu. A tak som môj starý batoh roky prekladal z miesta na miesto v našom byte. Je čas sa rozlúčiť. Verím, že dobre poslúži niekomu, kto je odkázaný na život na ulici. Niekomu bez domova. Máš aj ty takúto vec? Nie je čas sa jej zbaviť?

Viac o výzve 30 DNÍ K MINIMALIZMU si môžete prečítať v prvom blogu.

 

newsletter

Naše príspevky zámerne nezdieľame na sociálnych sieťach! Ak nechcete prísť o nové príspevky na našej stránke prihláste sa do newslettra! O každom novom príspevku, ktorý pribudne na našej sránke (podcast, blog, kázeň), dostanete automaticky notifikáciu na váš email.

Po registrácii prosím skontrolujte svoj email a potvrďte svoje rozhodnutie. Ďakujeme.