30 dní k minimalizmu – deň 28

autor

Tomi Štrba

Ježiš nie je niekým, kto je totálne odrezaný od reality života, od problémov či dokonca pokušení. Možno si ho podvedomo nejak tak aj vykresľujeme. Áno je pravda, že On nikdy nezhrešil. Autor biblického listu Židom hovorí o Kristovi nasledovné:

Veď nemáme veľkňaza, ktorý by s nami nemohol súcitiť v našich slabostiach, ale veľkňaza, ktorý vo všetkom prešiel skúškami podobne ako my, avšak bez hriechu.

Ježiš bol vystavený rôznym pokušeniam. Raz čelil pokušeniu od samého diabla. Prečítajme si z Matúša 4. kapitoly čo diabol ponúkal Kristovi výmenou za poklonu:

Nato ho diabol vzal na veľmi vysoký vrch, ukázal mu všetky kráľovstvá sveta a ich slávu a povedal mu: „Toto všetko ti dám, ak padneš predo mnou a budeš sa mi klaňať.“ Vtedy mu Ježiš odpovedal: „Odíď, satan! Lebo je napísané: Pánovi, svojmu Bohu sa budeš klaňať a jedine jemu budeš slúžiť.“

Toto bol teda iný kaliber pokušenia. Diabol útočí na jednu z najcitlivejších oblastí každého človeka, túžbu po bohatstve a sláve. Kristovi sú ponúkané všetky kráľovstvá sveta a ich sláva. Aj keď to navonok Kristus akoby s ľahkosťou odmieta, musel prežívať silný vnútorný zápas. Ježiš nad pokušeniami zvíťazil. Ako sme na tom my?

Mám zlú správu. Nie je možné, aby pokušenia neprichádzali. Denne sme bombardovaní rôznymi ponukami, ktoré v nás produkujú pokušenia a túžby všetkého druhu. Je dôležité si uvedomiť, že väčšina z týchto túžob je falošná. Ak by som povedzme v reklame nevidel nový typ telefónu nemenovanej značky, asi by som po ňom netúžil. Ak aj prídu takéto túžby, pokušenia, nikdy neurob unáhlené rozhodnutie. Toto mi pomohlo už nespočetne mnoho krát.

Ak sa dá, minimalizuj možnosti a kanály, cez ktoré si najviac pokúšaný/á. Ak si chronický nakupovač oblečenia vyhýbaj sa zámerne týmto obchodom či eshopom. Je totiž lepšie pokušeniu predchádzať ako s ním bojovať.

 


 

Dnešných 28 vecí je zmes rôznych druhov z rôznych kútov domácnosti. Každý dal niečo: ocko, mama aj deti. Je neuveriteľné, že po 27 dňoch triedenia a zbavovania sa vecí je stále čo vyradiť. Tak sa nám to už kráti, máme pred sebou posledné 2 dni. My to dobojujeme. Už teraz sme však bohatší, ako kedykoľvek doteraz.

Ak ste sa v nejakej forme zapojili do našej výzvy dajte nám o sebe vedieť. Napíšte nám kľudne email alebo nás kontaktujte cez sociálne siete. Radi si vypočujeme váš príbeh.

 

newsletter

Naše príspevky zámerne nezdieľame na sociálnych sieťach! Ak nechcete prísť o nové príspevky na našej stránke prihláste sa do newslettra! O každom novom príspevku, ktorý pribudne na našej sránke (podcast, blog, kázeň), dostanete automaticky notifikáciu na váš email.

Po registrácii prosím skontrolujte svoj email a potvrďte svoje rozhodnutie. Ďakujeme.