30 dní k minimalizmu – deň 11

autor

Tomi Štrba

Ak sa pohybujete v kresťanských kruhoch isto ste už počuli v nejakom kontexte citovať kazateľa alebo niekoho z pódia nasledovný biblický verš:

Všetko môžem v Kristovi, ktorý ma posilňuje.

Nanešťastie sa ešte stále v mnohých prípadov tento verš cituje nesprávne. Je vytrhnutý z kontextu, v ktorom bol písaný. A vôbec, vytrhávanie z kontextu je v kresťanských kruhoch žiaľ veľmi obľúbená disciplína. Poďme si spolu dnes prečítať širší kontext, v ktorom Pavol apoštol písal tento verš vo svojom liste Filipanom:

Veľmi som sa zaradoval v Pánovi, že sa už zasa raz rozvinula vaša starostlivosť o mňa. Pravda, aj predtým ste na to mysleli, ale nemali ste príležitosť. Nehovorím to preto, že by som mal nedostatok. Lebo ja som sa naučil vystačiť s tým, čo mám. Viem sa aj uskromniť a viem žiť i v hojnosti. Vo všetkom a do všetkého som zasvätený: byť sýty aj hladovať, mať hojnosť aj trieť núdzu. Všetko môžem v Kristovi, ktorý ma posilňuje.

Čítanie v kontexte mnohokrát odhalí skutočný zmysel textu. Rozdiel vidno takmer okamžite. Zrazu vieme, čo tým Pavol myslel, keď to hovoril. Čítame o štedrosti cirkevného zboru v meste Filipy, o ich starostlivosti o Pavla. Pavol im v tomto liste okrem iného ďakuje. A následne nám odhaľuje svoj postoj k životu, čo je nesmierne cennou lekciou pre každého z nás.

Pavol píše, že sa vie aj uskromniť a vie žiť aj v hojnosti, byť sýty aj hladovať, mať hojnosť aj trieť núdzu. Pavol sa naučil vystačiť s tým, čo má. Následne prichádza tá známa veta, že všetko môžem v Kristovi, inými slovami všetko zvládnem v Kristovi, ktorý mi dáva silu. Úžasný príklad a postoj hodný nasledovania. Opäť raz môžeme čítať, aký dôležitý je postoj vďačnosti a spokojnosti. Aj so svojej vlastnej skúsenosti viem potvrdiť, že je neopísateľne krásne žiť týmto spôsobom. Čo tak urobiť dnes možno prvý malý krok vpred? Začni tým, že sa s vďakou pozrieš na to, čo máš.

 


 

Dnes som sa odhodlal k opätovnému (asi poslednému) útoku na našu knižnicu. Chcelo to opäť odvahu, ale našli sa kúsky, ktoré chýbať nebudú. Naša knižnica sa tak celkovo odľahčila o 32 kníh. Ak by mal niekto záujem, prosím napíšte. Môžte si zdarma vybrať. Ideme ďalej, tie najťažšie dni sú ešte len pred nami.

Viac o výzve 30 DNÍ K MINIMALIZMU si môžete prečítať v prvom blogu.

 

newsletter

Naše príspevky zámerne nezdieľame na sociálnych sieťach! Ak nechcete prísť o nové príspevky na našej stránke prihláste sa do newslettra! O každom novom príspevku, ktorý pribudne na našej sránke (podcast, blog, kázeň), dostanete automaticky notifikáciu na váš email.

Po registrácii prosím skontrolujte svoj email a potvrďte svoje rozhodnutie. Ďakujeme.