30 dní k minimalizmu – deň 15

autor

Tomi Štrba

V dnešnom zamyslení sa spolu pozrieme do biblickej knihy Skutkov. Autorom tejto knihy je evanjelista Lukáš. Je to ten istý, ktorý napísal jedno z evanjelií. Dočítame sa aj to, že tento Lukáš bol lekár. Budeme čítať krátku pasáž z obdobia rozmachu a začiatku prenasledovania prvej cirkvi. Čítame zo Skutkov 8:

Keď sa apoštoli v Jeruzaleme dopočuli, že Samária prijala Božie slovo, poslali k nim Petra a Jána. Tí prišli a modlili sa za nich, aby prijali Ducha Svätého, lebo na nikoho z nich ešte nezostúpil; boli len pokrstení v meno Pána Ježiša. Vtedy na nich kládli ruky a oni prijímali Ducha Svätého. Keď Šimon videl, že vkladaním rúk apoštolov sa udeľuje Duch, priniesol im peniaze a povedal: „Dajte túto moc aj mne, aby prijal Ducha Svätého každý, na koho položím ruky.“ Peter mu však povedal: „Nech zhynie tvoje striebro s tebou, pretože si sa nazdával, že Boží dar sa dá získať za peniaze.

Čítame o istom Šimonovi, ktorý sa pred tým, ako uveril v Ježiša Krista venoval mágii a ohromoval tým davy. Nie je to síce v Biblii zmienené, ale myslím si, že táto show mu dosť vynášala. Tesne pred týmto incidentom však aj Šimon uveril v Ježiša Krista a tak sa jeho magická show skončila. Kto vie, či neuveril z vypočítavosti, keďže zrazu stratil svoje publikum.

A tak Šimon prichádza k apoštolom s peniazmi a chce si kúpiť moc Ducha Svätého. Aké absurdné, však? Som rád, že dary Ducha Svätého sa nedajú kúpiť. Predstav si len na chvíľu, keby to bolo možné. To by sme dopadli. Čistá katastrofa. Dary Ducha sú nesmierne cenné a predsa sú zdarma. Na inom mieste Biblie čítame, že sám Duch Svätý dáva každému, ako On chce. V Božej sfére nemajú naše peniaze žiadnu moc. Ako krásne oslobodzujúce.

 


 

Dnes sme presne v polovici našej výzvy. Je tu deň 15 a my sme sa tak zbavili už 120 vecí. Cítime sa bohatší. Som hrdý na moju manželku, ktorá sa do toho púšťa naozaj odvážne. Dnes otvorila svoju skriňu a začala triediť. Staré posteľné prádlo + nejaké oblečenie putujú preč. Niečo darujeme, iné ja na vyhodenie. Ideme ďalej.

Viac o výzve 30 DNÍ K MINIMALIZMU si môžete prečítať v prvom blogu.

 

newsletter

Naše príspevky zámerne nezdieľame na sociálnych sieťach! Ak nechcete prísť o nové príspevky na našej stránke prihláste sa do newslettra! O každom novom príspevku, ktorý pribudne na našej sránke (podcast, blog, kázeň), dostanete automaticky notifikáciu na váš email.

Po registrácii prosím skontrolujte svoj email a potvrďte svoje rozhodnutie. Ďakujeme.