30 dní k minimalizmu – deň 5

autor

Tomi Štrba

“Jasné, nie je problém. Vyriešim to. Určite sa ti ozvem. Samozrejme, že môžem.”

Už sa vám stalo, že ste na vašu otázku či prosbu počuli podobné odpovede a nakoniec z toho nič nebolo? Mne áno. Ak mám byť úprimný, našiel som sa však aj na tej druhej strane. Na strane niekoho, kto neuvážene hovorí svoje ÁNO na takmer čokoľvek a komukoľvek. A nakoniec museli nasledovať moje výhovorky a ospravedlnenia, pretože som to jednoducho nebol schopný splniť.

Rovnako, ako nás zahlcuje naše kompulzívne správanie v oblasti hromadenia či nakupovania materiálnych vecí, našu myseľ preťažuje každé neuvážené ÁNO. Ježiš nás v jednom podobenstve v Lukášovi 14 varuje pred podobným správaním:

Keď niekto z vás chce stavať vežu, či si najprv nesadne a neprepočíta náklady, či bude mať aj na jej dokončenie? Aby sa mu všetci nezačali posmievať, keď uvidia, že položil základy, a pritom nemá na dokončenie stavby: ‚Tento človek začal stavať a nebol schopný dokončiť.‘

Každý z nás má žiaľ obmedzenú kapacitu a čas. To nie je žiadna novinka. Napriek tomu sa však často rozhodujeme, akoby sme ich mali neobmedzene. Preto je viac ako dôležité vždy najprv dobre zvážiť čomu a komu hovoríme svoje ÁNO. Pretože každým ÁNO, hovoríme zároveň NIE niečomu/niekomu inému.

Už toľko krát som ľutoval svoje ÁNO. Nie preto, že by som nechcel pomôcť, ale jednoducho som išiel cez moju kapacitu. Nakoniec som aj tak nepomohol. Z tej duše nemám rád, ak mi niekto povie ÁNO a nakoniec z toho nič nie je. Je čas naučiť sa hovoriť aj NIE, aby sme vrátili skutočnú hodnotu nášmu ÁNO. Čomu dnes hovoríš NIE a čomu ÁNO

 


 

Pokračujeme vecami zo série “ženská skriňa”. Veci, ktoré boli roky v skrini určené len na to najchladnejšie obdobie, žiaľ zostali nevyužité. Nie preto, že by boli neužitočné. Prednosť dostávali iné veci na podobný účel. A tak sme ich pribalili k veciam z prvých dní výzvy a putovali ako dar ľuďom bez domova. Isto aspoň trocha zahrejú v chladných dňoch. Týmto dňom sme zatiaľ darovali 15 vecí z našej domácnosti. Všetky zatiaľ našli alebo nájdu využitie a nemusia tak bezdôvodne skončiť v kontajneri. Mám však takého tušáka, že kontajner dostane v budúcich dňoch tiež nádielku.

Viac o výzve 30 DNÍ K MINIMALIZMU si môžete prečítať v prvom blogu.

 

newsletter

Naše príspevky zámerne nezdieľame na sociálnych sieťach! Ak nechcete prísť o nové príspevky na našej stránke prihláste sa do newslettra! O každom novom príspevku, ktorý pribudne na našej sránke (podcast, blog, kázeň), dostanete automaticky notifikáciu na váš email.

Po registrácii prosím skontrolujte svoj email a potvrďte svoje rozhodnutie. Ďakujeme.